NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich „Kaczynianki”
LICZBA CZŁONKÓW
47
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
Kaczyn Stary 45, 18-220 Kaczyn Stary
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
Joanna Zaremba
e-mail: joazar91@gmail.com
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Koło Gospodyń Wiejskich „Kaczynianki” powstało w marcu 2020 roku z inicjatywy mieszkańców wsi Kaczyn Stary. Zrzesza obecnie aż 47 członkiń i członków w różnym wieku. Organizacja powstała głównie, aby integrować mieszkańców wsi, jak również aktywnie działać na rzecz rozwoju lokalnego i społecznego.

„Kaczynianki” aktywnie włączyły się w akcje charytatywne, wystawiając na licytacje własne potrawy oraz 24 kosze pełne pysznych przetworów, soków i ciastek, z których środki przeznaczone były na leczenie Michasia Boguckiego oraz Nikosia Wasilewskiego, chorujących na SMA1. Dołączyły również do popularnej akcji #GaszynChallenge dla Kubusia Suchodoły. Ponadto, członkowie przygotowali słodki stół z okazji obchodów Krajowych Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, które odbyły się w dn. 27-27 września 2020 r., a także poczęstunek dla wolontariuszy z okazji XX i XXI finału Szlachetnej Paczki. „Kaczynianki” przekazywały także swoje dania i wypieki na finały WOŚP. Brały również udział w licznych projektach o charakterze gminnym, powiatowym i regionalnym. W 2021 roku Koło prezentowało swoje stoisko na XXVII Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie oraz na uroczystości nadania imienia Parkowi Miejskiemu w Czyżewie. Wsparło też charytatywną akcję Złombol na rzecz dzieci z domów dziecka. Ponadto, członkowie wykonali upominki dla żołnierzy chroniących granicy polsko-białoruskiej, w ramach akcji Murem za Polskim Mundurem, zainicjowanej lokalnie przez Pana Senatora Jacka Boguckiego. Organizacja nie pozostała również obojętna na los osób pokrzywdzonych wojną na Ukrainie – dołączyło do akcji zbierania darów na rzecz uchodźców.

KGW „Kaczynianki” odniosło również kilka sukcesów. Pomimo krótkiej działalności, organizacja zdobyła tytuł Najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich 2020 w powiecie wysokomazowieckim, w plebiscycie Mistrzowie Agro, organizowanym przez Gazetę Współczesną oraz Kurier Poranny. We wrześniu 2020 r. przygotowana przez KGW „Kaczynianki” legumina z kaszy manny zajęła I miejsce w kategorii deserów w konkursie pt. „Podlaski Przepis”, organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku. W 2021 roku „Kaczynianki” otrzymały z rąk Pani Burmistrz Anny Boguckiej tytuł „Społecznika Roku 2021” w plebiscycie organizowanym przez gminę Czyżew. W trakcie I Powiatowego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich, organizowanego w Kobylinie Borzymach, Koło zdobyło dwa pierwsze miejsca w kategorii najatrakcyjniejszego stoiska oraz najładniejszego rękodzieła.

KGW „Kaczynianki” chętnie włącza się w akcje społeczne, a także stara się przede wszystkim dbać o rozwój swojej lokalnej społeczności. Dzięki współpracy z Panią Burmistrz Anną Bogucką, Urzędem Miasta w Czyżewie, Biurem Powiatowym ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem, Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz innymi podmiotami, może się efektywnie rozwijać i realizować kolejne inicjatywy społeczne.