Wyjazdy studyjne 

Kolejnym działaniem w ramach projektu będą trzy 2-dniowe inspirujące wyjazdy do unikatowych miejsc, które zrodziły z się z pasji właścicieli i ich zamiłowania do historii, przyrody i dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego. A więc m.in. tego, co chcielibyśmy zaszczepić w kołach gospodyń wiejskich. 

Wyjazdy dostarczą uczestnikom ciekawej wiedzy, w jaki sposób można twórczo połączyć dziedzictwo ze współczesnością (wykreować własne autorskie produkty/przedsięwzięcia), przyczynią się także do integracji środowiska KGW, sieciowania, szukania pomysłów na wspólne międzywiejskie inicjatywy. 

Tego, że podróżowanie jest inspirujące, chyba nie trzeba nikomu udowadniać, a wyjście poza obręb własnej „wsi” sprzyja także rozwojowi w biznesie, również w skali mikro.

  1. Pierwszym z odwiedzanych miejsc będzie rodzinna winnica Sydonia w Trzebiatowie www.winnica-sydonia.pl założona w 2013 r.

Winnica należy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Białe wino gronowe Sydonia – specjał Sebastiana i Dagmary Pilczuków zdobyło prestiżową nagrodę „Perła 2019” w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. 

Wieś w której znajduje się winnica do 1569 roku stanowiła własność sióstr cysterek z Marianowa. Etykiety na winach z Winnicy Sydonia nawiązują do tej historii – widoczna na nich jest rycina Marianowa powstała w latach 1610-1618 z klasztorem cysterek. Butelki typu burgundzkiego są hołdem dla cystersów pochodzących z rejonu Burgundii, którzy przenosząc się na tereny dzisiejszego Pomorza Zachodniego zaszczepili wiedzę o uprawie winorośli i produkcji wina. 

W klasztorze w Marianowie, jako pensjonariuszka, przebywała szlachcianka Sydonia von Borck. Byłą kobietą światłą, dobrze wykształconą z ambicjami. Jednak niesłusznie oskarżona o czary i rzucanie klątw, została skazana na ścięcie głowy i spalenie na stosie.

Można by się pokusić o stwierdzenie, że Sydonia idealnie nadaje się na patronkę KGW, tym bardziej że ledwie przed rokiem przypadła 400. rocznica jej śmierci dokonanej za murami miejskimi przy Bramie Młyńskiej w Szczecinie.

Na pobyt w winnicy złożą się: spacer po winnicy, zwiedzanie winiarni, degustacja win i serów zagrodowych i przede wszystkim inspirujące opowiadania. Nie będzie to tylko zwyczajne zwiedzanie, ale świetna okazja by dowiedzieć się, jak krok po kroku powstaje tak nieszablonowe przedsięwzięcie. 

  1. Drugim z odwiedzanych miejsc będzie „Dworek Tradycja” w Bełcznej www.dworektradycja.eu

Jest to produkt turystyczny, który powstał na bazie ponad 300-letniego domu, w którym toczyło się przez dziesiątki lat normalne życie, ale który pełnił też różnego rodzaju role w historii. W murach domu mieścił się kiedyś zajazd i dom pastora, po wojnie umieszczono tu archiwum powiatowe, a przed kilkudziesięciu laty pełnił on funkcję wiejskiej szkoły.

Produkt powstał z potrzeby ocalenia od zapomnienia tradycji kulinarnych oraz z zamiłowania do natury. Prowadzący go przekazują wiedzę i szacunek do tego, co stanowi dziedzictwo kulturowe regionu. To właśnie z potrzeby poszukiwania tradycyjnych smaków powstała pierwsza książka z przepisami kuchni pomorskiej zebranymi przez panią Grażynę Zarembę-Szubę – obecną właścicielkę Dworku („Pomorska książka kucharska”). Odnalezienie przepisu z 1845 r. na tradycyjne i ważne w historii Szczecińskie Pierniki zaowocowało włączeniem ich do oferty Dworku.

Obiekt był wielokrotnie nagradzany, np. Zielone Lato 2011 r, nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszą ofertę weekendową, zdobywca głównych nagród w konkursach kulinarnych. Przynależy też do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego.

Na pobyt w Dworku Tradycja złoży się: zwiedzanie i zapoznanie z jego historią a także dwa warsztaty. Pierwszy z nich dotyczyć będzie dziedzictwa kulinarnego i możliwości wkomponowania go w działalność kół gospodyń wiejskich. Drugi z kolei to warsztaty piernikarskie. Uczestnicy poznają historię Szczecińskich Pierników oraz upieką takowe bazując na oryginalnym przepisie z 1845 roku używając przy tym drewnianych form – dokładnie takich jak przed laty, Spośród wielu przywróconych do życia przepisów i potraw to właśnie pierniki szczecińskie stały się wizytówką i znakiem rozpoznawczym Dworku Tradycja.

  1. Trzecim miejscem, które odwiedzą koła gospodyń wiejskich będzie gospodarstwo biodynamiczne „Juchowo” www.juchowo.org

Jest to gospodarstwo prowadzone przez Fundację imienia Stanisława Karłowskiego. W zamyśle ma być wzorcowym gospodarstwem naukowo-badawczym na Europę Środkowowschodnią, zajmującym się w głównej mierze badaniami oraz wszelkimi kwestiami związanymi z rolnictwem biodynamicznym i ekologicznym oraz kształceniem i dokształcaniem osób pracujących w gospodarstwach biodynamicznych oraz w dziedzinie środowiska naturalnego. Gospodarstwo organizuje projekty edukacyjne i tematyczne w ramach edukacji pozaszkolnej dzieci i młodzieży oraz organizuje warsztaty rehabilitacji zawodowej, prowadzi Zakład Aktywności Zawodowej, a uczniowie i studenci mogą odbyć tu praktyki.

Uczestnicy wycieczki zapoznają się w historią gospodarstwa, ideą działania, wizją rozwoju. Na własne oczy zobaczą, jak krok po kroku powstawało tak oryginalne i potężne przedsięwzięcie czerpiące z dobrodziejstw natury.

Podczas pobytu wezmą także udział w warsztatach edukacyjnych pieczenia chałek na bazie lokalnych 100% ekologicznych produktów.

  1. Kolejnym odwiedzanym miejsce będzie wizyta w Ogrodach Hortulus we wsi Dobrzyca www.hortulus.com.pl

To kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 25 lat z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się tym, co piękne. Ogrody Hortulus to unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej. 

Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych rozciągających się na obszarze ponad 4h. Główną atrakcją kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha. W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe.

W wyjazdach studyjnych udział weźmie około 120 osób, członków Kół Gospodyń Wiejskich. 

[FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY]

Niestety nie każde z KGW objętych projektem będzie mogło wziąć udział w wyjazdach (wynika to z ograniczonego budżetu projektu a także ściśle określonej trasy przejazdu autokaru).

Skip to content