NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich w Ogródku
LICZBA CZŁONKÓW
12
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
Ogródek 28, 12-250 Ogródek
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
tel. 511 545 024
e-mail: kologospodynogrodek@wp.pl
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY
Koło Gospodyń Wiejskich w Ogródku istnieje od marca 2019 roku. Na dzień dzisiejszy liczy 12 energicznych kobiet w różnym wieku. Choć rozpiętość wiekowa jest dość duża, współpracuje się świetnie. Większą część Koła to Panie w okolicach 30 roku życia, młode mamy żyjące na wysokich obrotach, mimo to znajdują czas aby się spotkać i zaplanować wspólne działania.
W większości spotkań uczestniczą także maluchy, które od najmłodszych lat przyswajają tradycje i kulturę naszego regionu, a także umiejętność współpracy w grupie wielopokoleniowej.
Działamy na wielu płaszczyznach, lecz głównie są to inicjatywy lokalne na rzecz naszej społeczności (piszemy projekty na poprawę estetyki i funkcjonalności obiektów w naszej miejscowości. W minionym roku było to projekty tj. – „Dziarska dziocha” z programu Działaj Lokalnie, zrobiona salka do ćwiczeń – „Szczepimy się z KGW” z programu ARiMR – duży festyn dla mieszkańców i gości – ” Maluchy odkrywcy zabaw i tradycji” z programu Nowe FIO Warmia Mazury Lokalnie zrobiona została salka dla maluchów (przepiękna) – ” W Ogródku działamy wieś naszą zmieniamy” Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich, zakupione zostały między innymi maszyny do waty i popcornu – „Ogródek aktywnie, zdrowo i na sportowo” z Funduszu Działaj Lokalnie odnowiliśmy boisko do piłki nożnej Dofinansowania co roku z ARiMR, które pomogły nam w pełni wyposażyć zaplecze kuchenne
Angażujemy mieszkańców w wspólne sprzątanie wsi, przez ostatni rok włączyliśmy się w dwie akcje tj. „Czysta Orzysza” oraz „Ogródek sprzątamy o wieś naszą dbamy”, w którą zaangażowali się mieszkańcy w różnym wieku a przede wszystkim dzieciaczki. Akcje charytatywne również sprawiają nam wiele przyjemności, spełniając marzenia dzieci i ich rodziców, bo kto inny zrozumie ich bardziej jak nie my-matki (w ostatnim czasie były to kiermasze charytatywne i zbieranie Nakrętek dla Natana, licytacje i challenge dla Urszulki, przekazanie naszych wyrobów na licytacje, przygotowanie szlachetnej paczki, włączenie się całymi sercami w pomoc dla uchodźców z Ukrainy). Pracujemy na podtrzymaniu tradycji, spotykając się przed świętami Bożego Narodzenia piekąc pierniki, przygotowując stroiki i słuchając kolęd, a także przed Wielkanocą przygotowujemy się do świąt wystawiając swoje produkty na kiermaszu wielkanocnym.
Bierzemy udział na potrawy regionalne. Z naleźliśmy się w książce z przepisami i osiągnięciami „Koła Gospodyń Wiejskich Warmii i Mazur” – liderki na obszarach wiejskich. Uczestniczyliśmy również w warsztatach kulinarnych „Wieprzowe smaki regionu”, po których dostaliśmy duży zasób wiedzy i pozytywnej energii.
Uczestniczymy co roku na Dożynkach Gminnych oraz Wszystkich spotkaniach organizowanych przez naszą Gminę. Skupiamy się przede wszystkim na integracji społeczności lokalnej łącząc pokolenia. Wszystkie spotkania i wyjazdy uczą nas bardzo dużo, spotykamy się z wieloma miłymi opiniami co utwierdza nas w tym, że to co robimy dla nas i naszej społeczności ma sens. Dzięki czemu rośniemy w siłę i robimy wszystko z jeszcze większą przyjemnością.