NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich „Przećminianki” w Przećminie
LICZBA CZŁONKÓW
11
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
Przećmino 1, 78-102 Kołobrzeg
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
Janina Czerniejewska
tel. 601 88 35 36
e-mail: kgwprzecminianki@gmail.com
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Nazwa KGW „Przećminianki” wzięła się od nazwy miejscowości, w której mieszkamy i działamy /Przećmino/.

Wieś nasza leży na obrzeżach Kołobrzegu, w linii prostej 6 km od Morza Bałtyckiego, otoczona jest lasami i łąkami. Leży w regionie typowo turystycznym.

KGW „Przećminianki” powstało w lipcu 2019 roku i obecnie liczy 11 członkiń.
Najważniejszym celem jaki przed sobą stawimy jest integracja mieszkańców. Przekazywanie dzieciom i młodzieży dobrych wzorców do naśladowania, tajników kuchni regionalnej, dawnych tradycji i zdrowego stylu odżywiania.

Organizujemy i celebrujemy różnego typu uroczystości i święta. Na przykład: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Mikołajki.

Staramy się pamiętać o seniorach 75+ i osobach niepełnosprawnych, przygotowując dla nich paczki świąteczne.

Co roku organizujemy grillową imprezę integracyjną dla mieszkańców sołectwa, by podziękować za wkład i pomoc w przygotowywaniu imprez w sezonie. I choć do naszego koła należą same kobiety, to na pomoc panów / mężów, synów, sąsiadów/ zawsze możemy liczyć.

Przygotowujemy ciasta i dania kuchni regionalnej na różnego rodzaju kiermasze, festyny, festiwale, a tych w naszej gminie nie brakuje. Od czerwca do września, co tydzień w innym sołectwie odbywa się jakaś impreza tematyczna np. Festiwal Kultury Polsko Ukraińskiej w Przećminie.

Na imprezach oprócz mieszkańców gminy, gościmy również turystów przebywających w naszej gminie.

Organizujemy również warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży:
– kulinarne np. pieczenie i dekorowanie pierniczków,
-tworzenia jesiennych ozdób z warzyw i kwitów,
– plastyczne.

Bierzemy udział w konkursach kulinarnych:
– Bitwa Regionów 2021 – zajęłyśmy III miejsce w woj. zachodniopomorskim tatarem ze śledzia podanym na bagietce zapiekanej z masełkiem ziołowym,
– Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego 2022 – otrzymałyśmy wyróżnienie za ciasto truflowe z musem malinowym,
– Bitwa Regionów 2022 – otrzymałyśmy wyróżnienie za schab po kołobrzesku z ziemniakami puree i surówką z ogórków kiszonych , papryki i cebulki.

Powodem do radości i wielkim zaszczytem dla nas była nominacja do plebiscytu Mistrzowie Agro 2021 w kategorii Koła Gospodyń Wiejskich.

Dzięki integracji i ogromnemu wsparciu jakie okazali mieszkańcy, znajomi i przyjaciele, dzielnie walcząc o każdy głos oddany w tym plebiscycie, zajęłyśmy I miejsce w powiecie kołobrzeskim i II miejsce w województwie zachodniopomorskim, za co jesteśmy bardzo wdzięczne głosującym na nas.

W sierpniu 2021 r. zostałyśmy zaproszone do obsługi gastronomicznej gości dożynek krajowych „Wdzięczni polskiej wsi” w Bobolicach, gdzie serwowałyśmy swoje smakołyki. Między innymi pierogi przećmińskie, na które przepis został opublikowany w książce SWOJSKIE SMAKI – najlepsze przepisy kół gospodyń wiejskich, wydanej przez Polska Press Grupa. Książka ta jest jedną z konkursowych nagród dla tych KGW, które są lauretami plebiscytu Mistrzowie Agro 2021.

Dbamy również o własny rozwój.

Z cyklu „Poznaj swój i sąsiedni kraj” organizujemy co roku wycieczkę krajoznawczą. Byłyśmy już w Gdańsku, Sopocie, Toruniu, Warszawie, Pradze, Karpaczu i Wrocławiu.

Organizujemy wyjazdy na różne koncerty i spektakle teatralne.

Naszym marzeniem jest budowa boiska sportowo-rekreacyjnego dla mieszkańców wsi.