NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich Luba w Lubajnach
LICZBA CZŁONKÓW
11
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
Lubajny 44, 14-100 Lubajny
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
e-mail: joasia4188@wp.pl
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Nasza działalność skupia się przede wszystkim na zacieśnianiu więzi tych trzech miejscowości, odtwarzaniu tradycji dawnej Oberlandii, które niestety zostały już dawno zapomniane. Przykładem tego są nasze stroje, przypominające te, które kiedyś nosiło się w naszym regionie. Jednym z naszych głównych założeń jest też promocja naszej małej ojczyzny. Przede wszystkim przez udział w różnych konkursach i organizację imprez, które są bardzo pozytywnie odbierane przez naszych mieszkańców, lokalne miedia i władze samorządowe.

Niewątpliwie największym naszym sukcesem jest zajęcie trzeciego miejsca w finale Bitwy Regionów w 2019 r. Dzięki miejscu na tzw. „pudle” miałyśmy ogromny zaszczyt odwiedzić Pałac Prezydencki i poznać Parę Prezydencką. Dzięki temu sukcesowi dwie nasze koleżanki z koła przeżyły wielką przygodę, biorac udział w reklamie telewizyjnej sklepu Lidl. To było dla naszej małej miejscowości i dla nas ogromne wyróżnienie.

Nasi mieszkańcy zawsze ogromnie kibicują naszym inicjatywom, często licznie biorą w nich udział i z ich ogromnych gratulacji można się domyślać, że są dumni ze swojego koła, tym bardziej kiedy pojawiają się o nas wzmianki w telewizji, radiu czy prasie. Zawsze bardzo entuzjastycznie reagują na posty zamieszczane na naszym facebookowym profilu, więc chyba nas lubią.

W okresie pandemii zamiast tradycyjnych dożynek, udało nam się zorganizować „Mazurskie Święto Chleba”, które cieszyło się dużym powodzeniem i bardzo byśmy chciały, żeby już na stałe wpisało się w nasz kalendarz. Organizowane też było „Święto Dyni”, lecz już w bardzo skromnej i okrojonej formie. Mamy nadzieję, że przyszłym roku uda nam się to wszystko zorganizować zgodnie z planem.

W okresie wiosenno-letnim spotykamy się przynajmniej dwa razy w miesiącu, czasem tylko po to, żeby razem porozmawiać, wymyślić coś ciekawego, pośmiać się, a czasem np. po to, żeby zrobić porządki przy wjeździe do naszej miejscowości. Taka wspólna praca bardzo dobrze wpływa na nasze relacje, tym bardziej, że wszystkie panie są bardzo pozytywnie zakręcone.

Jakiś sztywnych planów na przyszły rok jeszcze nie mamy, trudno jest coś planować w tych ciężkich czasach. Na pewno chcemy powrócić do tworzenia wieńca dożynkowego, dlatego choćby, że wszystkie nasze wieńce tworzone wcześniej jako grupa wieńcowa odnosiły duże sukcesy. Jeden z nich nawet reprezentował nasze województwo na dożynkach Prezydenckich w Spale.

Wszystkie dziewczyny w kole to kobiety wielu talentów od kulinarnych po rękodzieło. Bardzo lubimy robić coś z niczego i wykorzystywać do naszych prac to, co mamy w swoich domach. Naszą kultową potrawą niewątpliwie jest „Luba mazurska”, czyli rolada ziemniaczana z sosem kurkowym.