Co najmniej 400 osób z co najmniej 40 kół gospodyń wiejskich z województwa zachodniopomorskiego weźmie udział w projekcie “Pozytywnie nakręcone koła gospodyń wiejskich”, którego realizację rozpoczniemy już w lipcu.

Projekt ma na celu wzmocnienie kompetencyjne kół gospodyń wiejskich z naszego regionu i potrwa do grudnia 2022 r. Na projekt złożą się następujące działania:

  • Realizacja pierwszego w kraju gruntownego badania kół gospodyń wiejskich (powstałych od 2018 r.). Badanie ukaże portret własny tego 10-tysięcznego środowiska, jego potrzeby i oczekiwania.
  • Wypracowanie skrojonego na miarę “Programu Rozwoju KGW” (scenariusze zajęć, konspekty, prezentacje dla trenerów i szkoleniowców z zakresu poszczególnych problemowych obszarów działania KGW, zdiagnozowanych w badaniu)
  • Wdrożenie powyższego programu w formie “Akademii Rozwoju KGW“, podczas której członkowie co najmniej 40 KGW z całego woj. zachodniopomorskiego będą mogli podnieść swoją wiedzę z zakresu prowadzenia organizacji i zarządzania nią. Na Akademię Rozwoju KGW złoży się łącznie 1000 godzin szkoleń i warsztatów. Każde z kół objęte zostanie wsparciem w wymiarze co najmniej 25 godzin. Zajęcia realizowane będą w miejscu działania poszczególnych kół (projekt “przyjedzie do nich” na wieś).
  • Opracowanie poradnika “Pozytywnie nakręcone Koła Gospodyń Wiejskich” z praktyczną wiedzą i licznymi wskazówkami w zakresie prowadzenia i zarządzania kołem (materiał merytoryczny dla członków i członkiń KGW, druk w nakładzie 200 egz.).
  • Wdrożenie programu minigrantów na projekty własne KGW w celu przetestowania zdobytej wiedzy w praktyce, poprzez realizację autorskich inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności (każde koło będzie mogło uzyskać minigrant w kwocie 1500 złotych).
  • Organizacja trzech 2-dniowych wyjazdów studyjnych zorientowanych na integrację środowiska
    zachodniopomorskich kół gospodyń wiejskich, sieciowanie, wymianę doświadczeń oraz wspólne poszukiwanie inspiracji do działania. W wyjazdach udział weźmie co najmniej 120 osób.
  • Organizacja wydarzenia plenerowego “Inwazja Kobiecej Mocy, czyli zachodniopomorski festiwal Kół Gospodyń Wiejskich”, mającego na celu promocję KGW, prezentację oferty poszczególnych kół. Podczas wydarzenia nastąpi uroczyste zawiązanie Porozumienia o Współpracy Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego.
  • Stworzenie wortalu promocyjno-informacyjnego mającego na celu upowszechnianie informacji o działaniach KGW (opis kół, zdjęcia z działalności, dane kontaktowe, przykładowe realizacje, inspiracje do działania, oferty współpracy; wizytówki co najmniej połowy zachodniopomorskich KGW).

Zapraszamy do polubienia naszego projektowego fanpage, na którym już niebawem pojawiać się będą bieżące informacje dotyczące rekrutacji i planowanych działań.

Przedsięwzięcie dofinansowane jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu #NOWEFIO.