NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich w Wyrzece
LICZBA CZŁONKÓW
30
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
ul. Śremska 19, 63-100 Wyrzeka
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY
Koło Gospodyń Wiejskich w Wyrzece Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Wyrzece sięga 1957 roku, wtedy na zebraniu zwołanym przez Prezesa Koła Śpiewaczego, 15 kobiet z Wyrzeki pod okiem instruktorki, zawiązało nasze koło.
Głównym celem było doskonalenie się poprzez kursy gotowania i pieczenia, organizacja tzw. dziecińca wiejskiego w czasie żniw oraz rozprowadzanie piskląt i sadzonek. Członkinie koła zadbały, by kobietom wiejskim żyło się lżej uruchamiając w roku 1984 wiejski magiel elektryczny. Po latach dużej aktywności społecznej nastał czas mniejszego zainteresowania pracą w kole.
W roku 2011 Koło Gospodyń Wiejskich w Wyrzece przeżyło reaktywację, a w roku 2017 przybrało nową formę prawną przez rejestrację w ARiMR. Przez lata kobiety zrzeszone w naszym Kole podejmowały wyzwania mające na celu aktywizację lokalnej społeczności i podtrzymywanie kultywowanych tradycji. Udowadniały, że w naszym gronie znajdzie swoje miejsce: cicha domatorka, gospodyni domowa, amatorka aktywnego stylu życia, kobieta przedsiębiorcza jak i “kobieta-orkiestra”.
Miejscem naszych spotkań jest świetlica wiejska z kuchnią wyposażoną przez nasze koło. Na co dzień współpracujemy z miejscowymi organizacjami takimi jak: Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Kółko Rolnicze, szkoła podstawowa i przedszkole oraz Filia Biblioteki w Śremie. Członkinie naszego KGW prezentują swoje umiejętności kulinarne na Dożynkach Wiejskich i Gminnych, podczas jubileuszy OSP i KGW.
Aktywnie uczestniczymy w imprezach cyklicznych na terenie gminy i poza nią np.: “Kuchnia jak za dawnych lat” Promenada Śremie czy Odpust Marii Magdaleny w Poznaniu. W okresie świąteczno-noworocznym spotykamy się na wspólnym śpiewaniu kolęd , a w marcu świętujemy Dzień Kobiet. Realizujemy pomysł na tematyczne spotkania kulinarne. Był już “Wieczór Włoski” z pizzą i tiramisu a wcześniej motywem przewodnim była dynia, z której zrobiono sałatki, zupy, desery a nawet sernik. W ten sposób chcemy “odczarować” niedoceniane produkty. Takie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego w ostatnim czasie delektowaliśmy się tradycyjnymi wypiekami Tłustego Czwartku.
W ubiegłym roku zorganizowałyśmy warsztaty wypieku i zdobienia pierników. Nasze dzieła prezentowane były na Jarmarku Świątecznym w Dolsku, gdzie zajęły I miejsce. Pierniki w kształcie motyla- symbol Hospicjum Palium w Poznaniu przekazano do hospicjum. Nasze Koło zaangażowane w działania charytatywne podjęło wyzwanie i wsparło finansowo ogólnopolską akcję społeczną #GASZYNCHALLENGE.
W czasie pandemii nasze członkinie zostały wolontariuszkami w akcji “ŚREM SZYJE MASECZKI DLA SZPITALI “ szyjąc kilka tysięcy sztuk maseczek ochronnych. Maseczki dostali też miejscowi strażacy. Angażujemy się w akcje charytatywne przekazując na licytacje własne rękodzieło, przetwory i inne wyroby kulinarne. Pełną motywację do wspólnej pracy widać było przed PEREGRYNACJĄ Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej Parafii. Wraz z członkiniami KGW z sąsiedniej miejscowości skroiłyśmy a potem uszyłyśmy proporczyki (ponad 5 km) do udekorowania trasy przejazdu obrazu i zaplatałyśmy zielone girlandy.
W ubiegłym roku zorganizowałyśmy Kiermasz Świąteczny będący zwieńczeniem warsztatów florystycznych. Przy okazji kiermaszu odbył się Konkurs na Kartkę Świąteczną dla wszystkich kreatywnych uczestników w każdym wieku. Mimo wielu zajęć zawodowych i rodzinnych udało się przygotować dla Pań “ Wieczór z urodą”. Dzięki zaproszonym specjalistom z dziedziny wizażu i kosmetologii, każda z Pań mogła poznać tajniki makijażu oraz pielęgnacji cery i włosów.
Dbając o integrację naszej społeczności, od kilku lat organizujemy pikniki rowerowe. Na mecie liczne konkurencje sportowe oraz quizy ze znajomości historii naszego regionu. Ostatnio do wspólnej zabawy zaprosiłyśmy zaprzyjaźnione KGW Dalewo. Zdjęcia z rajdów rowerowych tworzą fotoksiążkę, która jest dopełnieniem do kronik naszego Koła prowadzonej od początku istnienia tj. od 1957 r.
Członkinie naszego koła we współpracy z miejscowym oddziałem biblioteki, przy okazji akcji “NOCY W BIBLIOTECE” wzięły udział w spacerze NORDIC WALKING a na co dzień uczestniczą systematycznie w zajęciach fitness, które odbywają się świetlicy wiejskiej. Dbamy o rozwój kulturalny i poznawczy wyjeżdżając do teatru i kina oraz na wycieczki krajoznawczo-turystyczne.
Przynależność do Koła Gospodyń Wiejskich nie kojarzy nam się z dodatkowymi obowiązkami. Jest odskocznią od codzienności domowej i zawodowej. Może być sposobem i lekarstwem na monotonię życia. Daje możliwość rozwoju własnych talentów, zdobywanie wiedzy i umiejętności a nawet pomaga w zawieraniu przyjaźni.