NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich w Wierciszewie Kreatywnych Mieszkańców
LICZBA CZŁONKÓW
15
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
Wierciszewo 54, 76-004 Wierciszewo
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
Jadwiga Dubaniewicz – przewodnicza Koła
tel. 508 817 340
e-mail: kreatywniwwierciszewie@wp.pl
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Na początku stycznia 2019 r. u mieszkanki Wierciszewa – Pani Jadwigi Dubaniewicz – zrodził się pomysł, żeby reaktywować dawne, zapomniane KGW, które do roku 1990 jeszcze prowadziło swoją działalność.

Trochę w tym było przypadku, ponieważ zostały odnalezione dawne kroniki koła, a była to pasjonująca lektura. W tym czasie dużo mówiło się w mediach o prawnych możliwościach sformalizowania takiej działalności i szansie na pozyskanie środków. Pani Jadzia o pomyśle poinformowała pracującą w bibliotece Bożenę Strzałkowską. I to był strzał w dziesiątkę. Powstało koło o nazwie Koło Gospodyń Wiejskich w Wierciszewie Kreatywnych Mieszkańców. Liczy 15 członków, prężnie działa od kwietnia 2019 r. i po dzień dzisiejszy nadal jest aktywne – opowiada przewodnicząca Koła – Pani Jadwiga Dubaniewicz.

Aktywnie działamy na terenie naszej małej Ojczyzny, wspierając jej przedsiębiorczość oraz samych mieszkańców. Mobilizujemy ich do wyjścia z domu i oderwania się od codziennych zajęć. Naszym celem jest pobudzenie kreatywności naszej społeczności. W działaniach stawiamy na zdrowy i aktywny tryb życia. Zachęcamy do zagłębiania się w świat przyrody – jej piękna i potencjału w niej drzemiącego.

Nasz pierwszy sukces to udział w lipcu 2019 r. w IV Kulinarnym Festiwalu Kwiatów Jadalnych w Hortulusie w Dobrzycy. Koło zdobyło tam 1 miejsce za indyka w sosie lipowym na sałatce kwiatowej, chłodnik z arbuza oraz racuchy z konfiturą różaną. Z kolei za risotto z czerwoną koniczyną i pysznogłówką publiczność przyznała nam 2 miejsce.

W sierpniu 2019 r. nasze Koło zostało zaproszone do Kołobrzegu na 3-dniowe Targi Polska Smakuje, gdzie setki wypoczywających turystów chwaliło nasze specjały. Gospodynie przygotowały ciasto buraczkowe, marchewkowe i cukiniowe, a także smalec z cebulką i jabłkiem, ogórki kiszone z burakami i papryką kiszoną. Do degustacji również był dżem z ogórków i ketchup z cukini. Racuchy, które sprawdziły się w Dobrzycy smażyłyśmy na bieżąco, serwowałyśmy je z konfiturą aroniowo-jabłkową. Przez trzy dni kolejka była cały czas – turyści mówili, że przywiódł ich do nas zapach racuchów, który kojarzyli z domem mamy i babci.

Z kolei we wrześniu 2019 r. Koło na Powiatowych Dożynkach w Bobolicach za potrawę mięsną zdobyło 1 miejsce oraz 2 miejsce za najładniejsze stoisko. Na początku pandemii w maju 2020 r. w ramach projektu „Szyjemy na zdrowie” członkinie szyły maseczki i fartuchy dla koszalińskiego szpitala – łącznie uszyto 2000 maseczek, które były rozdawane też mieszkańcom gminy. W sierpniu na zjeździe kół w Węgorzewie Koszalinskim Koło zajęło 1 miejsce za ketchup z dyni. Co roku, w naszej gminie, Burmistrz przyznaje wyróżnienie – Tytuł Wolontariusza Roku – nasze koło taki tytuł otrzymało za rok 2020 – m.in. za szycie maseczek w czasie pandemii. W czerwcu 2021 r. u nas w Wierciszewie odbyły się EKO TARGI NGO – celem był sposób na promocję aktywności wiejskiej i produktów lokalnych, głównym wykonawcą tego projektu było Koło.

Zachętą do tworzenia kół we wsiach jest pomoc państwa. My także zarejestrowałyśmy się w Krajowym Rejestrze KGW, prowadzonym przez ARiMR. Dzięki dofinansowaniu działania Koła mogą lepiej się rozwijać i być promowane w mediach. Co ważne, zyskaliśmy osobowość prawną i możliwość ubiegania się o pomoc finansową państwa.

Nasze Panie mówią o sobie „aktywne i przedsiębiorcze babki z Wierciszewa”. Entuzjazmu i zapału do pracy im nie brakuje, jak i wiedzy, doświadczenia i niebanalnych pomysłów, przede wszystkim kulinarnych. Każda z Pań ma wielki skarb – to doświadczenie kulinarne i sprawdzone przepisy, przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Gotowanie gospodynie łączą z działalnością kulturową. Trzy nasze członkinie – Bożenka, Zosia i Renata należą do zespołu śpiewaczego KWIAT PAPROCI. Przy gotowaniu mogą śpiewać. Na gotowaniu chcemy zarabiać, stawiamy na racuchy i domowe przetwory, sekretów kulinarnych wcale nie traktujemy jako tajemnicy, a wręcz przeciwnie dzielimy się przepisami – opowiada Przewodnicząca KGW w Wierciszewie.

Warto także wspomnieć, że Koło w maju 2021 r. nagrało krótki filmik z potrawą do konkursu BITWA REGIONÓW. Dostaliśmy potwierdzenie o zakwalifikowanie się do konkursu z czego jesteśmy dumni. Nawiązaliśmy również współpracę z innymi kołami.

Dzięki temu, że jesteśmy w tym kole żyje nam się fajniej i przyjemniej. Mamy swoją odskocznię od codziennych obowiązków. Aktywnie wspieramy i działamy na rzecz lokalnej społeczności. Zachęcamy mieszkańców, w tym także młodzież, do wspólnego działania. Nasze plany są ambitne. Proszę spojrzeć na nasze logo – są w nim malwy, dzika róża, z której robimy syropy i konfiturę oraz mniszek, który jest podstawą zdrowego „miodu”. Jest też gęś, która nawiązuje do historii. Marzy nam się, aby gęsi znów gęgały w Wierciszewie – podsumowuje Pani Jadwiga Dubaniewicz.