NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliskach Gmina Zamość
LICZBA CZŁONKÓW
32
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
Siedliska 47, 22-400 Siedliska
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
OSOBA DO KONTAKTU
Iwona Krupa, Krystyna Maros, Maria Popielec
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliskach powstało w 1953 roku, założyła go nauczycielka pani Wanda Słotwińska. Fakt ten zapisano w kronice Szkoły Podstawowej w Siedliskach, koło zatem jest najdłużej działającym w gminie Zamość. Panie pomagały w prowadzeniu ochronki dla sierot, dzieląc się z dziećmi żywnością, sercem i opieką. Były to trudne powojenne warunki.

W późniejszym czasie powstały Kółka Rolnicze przy których rejestrowano koła gospodyń wiejskich, wówczas formalnie i KGW w Siedliskach zostało wpisane do rejestru.

Od samego początku swojej działalności członkinie Koła pomagały sobie nawzajem, organizowały kursy krawieckie, kulinarne, brały udział w obrzędach religijnych np. dożynkach, stroiły przydrożne figury, świątki (do dziś obowiązkiem szanującej się gospodyni jest na majowe święta przystroić figurę przydrożną). Organizowały też dożywianie w szkole co pamiętam z własnego doświadczenia. W latach 70. przynosiły mleko, gotowały kawę zbożową albo kakao do tego bułka z masłem i dżemem, najlepsze kanapki na świecie. Czadowe były choinki z ciastkami, tortem i kompotem, wspólna zabawa z Mikołajem, który przynosił drobne prezenty dla wszystkich.

Życie wsi to ciągłe zmiany, a u nas drogę trzeba było zbudować, asfalt położyć i wiele innych projektów wymagających prac społecznych. Nasze panie z Koła zawsze upichciły coś, upiekły, nakarmiły pracujące towarzystwo. Kościoła we wsi nie było (najbliższy 5 kilometrów na piechotę), członkinie Koła chodziły, prosiły, zawracały głowę władzom – aż w 1982 roku udało się dostać zezwolenie i w trudnych czasach, krok po kroku powstała kaplica.

Sytuacja społeczna i polityczna przez lata ciągle się zmienia, tak jest i teraz w XXI wieku, ale zawsze ważne są – potrzeba serca, społeczne działania, aktywność kobiet które w każdych okolicznościach umieją się zorganizować i zadbać o wszystko.
Po wejściu w życie ustawy o kołach gospodyń wiejskich Koło w Siedliskach zarejestrowano w 2018 ponownie, na nowych zasadach.
Nasze Koło w swoim statucie nie różni się od innych, jednakże jak każdy ma sukcesy i porażki. W latach 2018 i 2019 nasze wieńce dożynkowe zdobyły wszystkie możliwe nagrody w regionie. Wieńce zostały wykonane przez panie własnoręcznie.

Koło Gospodyń Wiejskich prowadziło świetlicę dla dzieci we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Zamość ponieważ na terenie wsi nie ma szkoły (została zlikwidowana). Zajęcia świetlicowe to zajęcia z rodzicami, starszym rodzeństwem czy babcią. Sałatka jarzynowa „Babci Eli” wykonana przez dzieci pobiła wszystkie inne atrakcje. Zajęcia plastyczne, ruchowe, „Dzień dziecka” z ogniskiem rozniosły się echem po całej gminie.

Dziś panie w okresie pandemii w ramach współpracy z gminą, prowadzą warsztaty rękodzieła, czy kulinarne online. Biorą udział w konkursach np. Kulinarne skarby Wielkanocy czy Wielkanocny kosz pisanek.

Koło Gospodyń Wiejskich Gminy Zamość w Siedliskach liczy 32 członkinie i nadal się rozwija.