NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich w Łężycach „Łężyckie Białki”
LICZBA CZŁONKÓW
15
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
ul. Świerkowa 7 lok. 18, 84-207 Łężyce
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
tel. 603 351 616
e-mail: kgw.lezyckiebialki@wp.pl
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Działamy inaczej niż sąsiednie koła. Ale chyba na tym polega nasza wyjątkowość. Nieco odchodzimy od kaszubskich korzeni na rzecz nowoczesności, choć tradycja ma dla nas duże znaczenie. Angażujemy się w sport, promocję zdrowia, wspieramy organizacje charytatywne oraz Strajk Kobiet. Odważnie wypowiadamy się w ważnych dla nas kwestiach. Czasami żartuję, że docieramy do ludzi, bo jesteśmy medialne i kolorowe. Takie właśnie z nas „białki”, po kaszubsku.

Pomysł, aby powołać do życia KGW, narodził się w 2018 roku, w czasie jubileuszu 15-lecia działalności Stowarzyszenia „Szansa dla Nas” działającego na rzecz sołectwa. Aby podziękować organizacji, kilka mieszkanek Łężyc postanowiło zorganizować niespodziankę i przygotować lokalne przysmaki. Jeszcze tego samego roku Łężyckie Białki oficjalnie zarejestrowały działalność. Zaczęło się od organizacji i wsparcia zajęć sportowych. Pierwszą dotację spożytkowały na zakup sprzętu wykorzystywanego podczas imprez.

Pierwszym wydarzeniem, które wsparłyśmy, było morsowanie. Nasze panie poczęstowały ciastem amatorów lodowatych kąpieli, wykonały rękodzieło na nagrody. Zapewniły oprawę kulinarną imprez charytatywnych, ogólnopolskich mistrzostw w siatkówce Mecz Gwiazd POZKosz 2019, lokalnych spotkań kulturalnych i wycieczek biegowych organizowanych na trasach Festiwalu Biegowego Ultra Way.

Przed pandemią organizowały nordic walking, angażowały się też w promocję badań profilaktycznych. W porozumieniu ze stowarzyszeniem, z którym współpracują, zachęcały mieszkańców Łężyc do: USG piersi, mammografii, cytologii czy USG prostaty.

O umiejętnościach mieszkanek wsi można było się przekonać podczas spotkań kulinarnych, warsztatów z tworzenia z powerteksu (masa plastyczna), dekupażu, tworzenia makramy, filcowania czy szydełkowania. Jedną ze swoich prac – ogromny tęczowy koc wykonany na szydełku – wylicytowałśmy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wspierałyśmy też pogorzelców, uczestniczyłyśmy w zbiórkach pieniędzy na chorych mieszkańców z gminy oraz organizacje charytatywne. Zbierałyśmy pieniądze na zakup nowego wozu strażackiego dla zaprzyjaźnionych druhów z Orla, uszyłyśmy aż 4210 maseczek (najwięcej w województwie).