NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich „UNOS” w Ponicach
LICZBA CZŁONKÓW
20
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
Ponice, 34-700 Ponice
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Strona www
Facebook
Instagram
OSOBA DO KONTAKTU
e-mail: kgw.unoswponicach@gmail.com
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Koło Gospodyń Wiejskich „UNOS” w Ponicach oficjalnie zarejestrowane jest do rejestru kół gospodyń wiejskich od 17.12.2018 roku. Jednak kobiety z Ponic już od dawna spotykały się w swoim gronie aby spędzić ze sobą czas, pogotować smakołyki, poplotkować a w szczególności przygotowywać dania na rożne okoliczne wydarzenia organizowane we wsi Ponice, w szczególności coroczne dożynki. Obecnie do koła Gospodyń Wiejskich „UNOS” w Ponicach należy dwadzieścia kobiet w różnym wieku, co urozmaica spotkania. Podczas wspólnego gotowania bardzo się przydaje wiedza wielopokoleniowa. Starsze kobiety pokazują młodym dawny styl gotowania, pokazują nam dawną kulturę i kultywują tradycję. Przedstawiają gotowanie w tradycyjnych sposób, używając do tego podstawowych naczyń, które były wykorzystywane w tamtych czasach. Młode pokolenie, pokazuje starszym nowoczesne technologie, przedstawia zmodernizowane przepisy, pokazuje jak korzystać z nowoczesnych maszyn kuchennych i urządzeń, które w dzisiejszych czasach ułatwiają kobietom gotowanie. Obustronna wiedza, pozwala nam na obustronne korzyści. Ponad to na spotkania Koła Gospodyń Wiejskich przychodzą również dzieci naszych członkiń, dzięki czemu spotkania stają się bardziej rodzinne. Koło Gospodyń Wiejskich „UNOS” w Ponicach bierze udział w rożnego rodzaju konkursach. Wystąpiłyśmy w konkursie Festiwal KGW Polska od Kuchni, gdzie prezentowałyśmy potrawy na stoisku w Starym Sączu. Miałyśmy przyjemność dostać nominację w głosowaniu MISTRZOWIE Agro, w którym na poziomie małopolski miałyśmy III miejsce w powiecie. Możemy się również pochwalić udziałem w programie telewizyjnym w TVP info, który odbył się w 2021 roku. Nagrania odbyły się na żywo w Parku Rabczańskim. Miałyśmy przyjemność zaprezentować stół z lokalnymi przekąskami i tradycyjnymi potrawami. Po nagraniu odbyła się degustacja naszych potraw, które były tak pyszne, że zniknęły w mgnieniu oka, co cieszyło nasze serce.

Możemy pochwalić się również praca wolontariatu. Zawsze chętnie wykonujemy wypieki na zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących. Organizujemy również warsztaty tj. pierogowe, ozdób świątecznych, pieczenia ciastek i pierników oraz wiele innych związanych z danym okresem w roku. Chętnie bierzemy udział w akcjach EKO jak np. Eko-Majówka, której organizatorem było Stowarzyszenie Lokomotywa w 2021 roku, a także sprzątanie świata, w które chętnie się angażujemy. Pomagamy również głodnym pielgrzymom. Podczas Pielgrzymki do Jasnej Góry KGW „UNOS” w Ponicach gotowało ciepłą obiadokolację, którą dowiozło na miejsce noclegu zmęczonych pielgrzymów, dzięki czemu nasi pielgrzymi nie byli głodni.

Jednak największym i niezapomnianym sukcesem Koła Gospodyń „UNOS” w Ponicach, który zawsze wspominamy był konkurs organizowany w Zakopanym w 2007 roku pod hasłem Potrawy z baraniny na którym to zdobyłyśmy II miejsce. Obecnie czekamy na naszą nową remizę, w której będziemy miały możliwość większej realizacji siebie i kultywowania naszych tradycji i dbania o naszą kulturę. Naszą bieżąca działalność można śledzić na portalach społecznościowych oraz na naszej stronie internetowej.