NAZWA KOŁA
Koło Gospodyń Wiejskich Pruszcz
LICZBA CZŁONKÓW
14
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
ul. Sportowa 10, 86-120 Pruszcz
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
Agnieszka Kruczyńska, Małgorzata Górka, Wojciech Zieliński
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Nasze koło gospodyń wiejskich prowadzi szereg działań na polu edukacji i wychowywania dzieci, zdrowia, promocji rękodzieła i kultury ludowej (np. prowadzenie zespołów muzycznych, tanecznych i teatralnych). W ramach działalności koła organizowano kursy pieczenia, gotowania, przetwórstwa, szycia i rękodzieła. Organizowaliśmy wyjazdy do kina, teatru i filharmonii. Podejmowano działania mające poprawić estetykę wsi.

Pierwszą imprezę jaką zorganizowało nasze koło był „Wielkanocny Stół”. Była to impreza na świeżym powietrzu, przy fontannie, w centrum Pruszcza. Z pomocą strażaków i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Pruszczu, wszystko się udało. Do dzisiaj mieszkańcy wspominają fantastyczne smaki i wygląd naszych potraw. Po „Wielkanocnym stole”, posypały się kolejne propozycje współpracy od przedszkoli i szkół. Podczas „Pikniku Rodzinnego” w Przedszkolu Samorządowym w Pruszczu serwowałyśmy naleśniki i placuszki z jabłkami. W sierpniu odbyły się dożynki gminne i KGW zostało poproszone o przygotowanie poczęstunku dla mieszkańców. Był pyszny bigosik, gulasz z ciecierzycy, swojski chlebek, ogórki małosolne oraz smalec z fasoli. W grudniu zorganizowaliśmy pieczenie pierników wraz ze strażakami i Gminną Spółdzielnią w Pruszczu, która istnieje od 70 lat. Dzieci były zachwycone przygotowywaniem pierniczków, a dorośli, którzy również brali udział, nie mogli wyjść zachwytu, że udało nam się zapewnić wszystkim, bezpiecznie i higieniczne warunki pracy. Natomiast w styczniu odbyła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w której KGW Pruszcz brało udział.

Była jeszcze noc spadających gwiazd na boisku sportowym. Pracownik świeckiej Astrobazy opowiadał o gwiazdach, które można było podglądać przez teleskopy. O słodkości i ciepłe napoje zadbało KGW Pruszcz, a ognisko przygotowywali miejscowi strażacy. Otwarcie hali widowiskowo–sportowej w Pruszczu, to kolejna impreza z naszym udziałem. Zadbaliśmy, aby zwiedzający otrzymali przygotowane przez nas słodkie przekąski.

Koło Gospodyń Wiejskich w Pruszczu prowadzi wiele różnorodnych działań na rzecz lokalnej społeczności lokalnej m.in. promuje swoją miejscowość, organizuje festyny i jarmarki, oferuje zajęcia dla najmłodszych, zachęca do aktywności ruchowej wszystkich mieszkańców.