NAZWA KOŁA
Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie
LICZBA CZŁONKÓW
60
ADRES POCZTY TRADYCYJNEJ
Żeromskiego 9, Chwaszczyno
STRONA WWW / SOCIAL MEDIA
Facebook
OSOBA DO KONTAKTU
tel. 500 079 748
e-mail: kgw@chwaszczyno.pl
OPIS KOŁA I NASZE MAŁE SUKCESY

Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie jest organizacją z ponad 60-letnią historią i dorobkiem wypracowanym przez trzy pokolenia członkiń. Jest najstarszym i najliczniejszym kołem w gminie Żukowo. Obecnie skupia około 60 członkiń w wieku od 30 do 90 lat.

Jest organizacją społeczną. Nie prowadzi działalności zarobkowej.

Koło powstało 4 marca 1958 r. Inicjatorkami założenia naszego koła były cztery panie: Teodozja Bielawska, Helena Odewalt, Adela Stencel i Małgorzata Trella.

Powstanie koła było ściśle związane z aktualnymi w tamtym czasie potrzebami wsi. Koło wychodziło z inicjatywą konkretnej i praktycznej pomocy paniom prowadzącym gospodarstwa rolne, gospodarstwa przydomowe i pracującym zawodowo. Angażowało się w prace społeczne na rzecz wsi i jej mieszkańców. Pełniło także funkcje edukacyjne organizując liczne kursy z zakresu gospodarstwa domowego i rzemiosła. Wnosiło znaczący wkład w organizację życia towarzyskiego i kulturalnego wsi organizując spotkania okolicznościowe, zabawy, wycieczki oraz przystępując do turniejowej rywalizacji /turnieje sołectw/.

Dzisiaj czerpiemy z doświadczenia wypracowanego przez nasze starsze koleżanki i pielęgnujemy pozostawioną nam przez nie spuściznę. Jednak ze względu na zmieniający się charakter i strukturę naszej wsi zmieniło się też i pole działalności koła, które dotyczy teraz głównie sfery edukacyjnej, towarzyskiej i kulturalnej.

Na stałe w kalendarzu imprez koła zagościły: spotkania opłatkowe, spotkania okolicznościowe, biesiady, zabawy karnawałowe, spotkania z ludźmi kultury.

Włączamy się też czynnie w życie naszej parafii /udział w organizacji pieszych pielgrzymek do Sianowa, przygotowywanie poczęstunków dla pielgrzymów podążających do Wejherowa i Częstochowy, oprawa muzyczna Mszy Świętych i parafialnych uroczystości, angażowanie się w akcje inicjowane przez księdza proboszcza/ oraz w życie naszej wsi /współorganizacja festynów kaszubskich i wiejskich/.

Stałą pozycją w kalendarzu wydarzeń koła jest konkurs ogródków pod hasłem „Więcej owoców, warzyw i kwiatów” – rozgrywany od 1969 r. oraz znaczony sukcesami członkiń /Krystyna Herrmann, Teresa Secke, Wanda Klecha/ udział w gminnym konkursie 'Piękna Wieś”. Oba te konkursy wnoszą bardzo dużo w estetykę naszych obejść i wsi.

W 2006 r. członkinie koła powróciły na turystyczne szlaki. Podróżując – zaglądamy w różne zakątki naszego kraju, a z każdym rokiem na mapie Polski przybywa miejsc w których już byłyśmy. Dotychczas udało nam się zwiedzić: Szwajcarię Kaszubską /2006r./, Malbork i Dzierzgoń; Biskupin, Gniezno i Licheń /2007r./, Słowiński Park Narodowy; Kraków, Wieliczka, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim, Częstochowa i Ciechocinek /2008r./, Rejs Kanałem Ostródzko-Elbląskim; Tyniec, polskie Orawy, Podhale, Tatry i Częstochowa /2009r./, Mierzeja Wiślana; Podlasie i Puszcza Białowieska /2010r./, Gietrzwałd, Grunwald i Olsztynek; Bełchatów, Częstochowa, Nowy Wiśnicz, Dębno, Bochnia, polski Spisz, Pieniny, Tatry i Leśniów /2011r./, Głogowiec, Świnice Warckie i Licheń; Bieszczady, Podkarpacie i Jeruzal – filmowe Wilkowyje z serialu „Ranczo” /2012r./.

Od 2003 r. bierzemy udział w Turniejach KGW. Nasze koło brało udział w turniejowej zabawie we wszystkich dotąd rozegranych turniejach gminnych. Na dziesięć startów – pięciokrotnie udało nam się zdobyć tytuł zwycięzcy turnieju /lata 2003, 2004, 2008, 2009 i 2012/. W turniejach na szczeblu województwa zaszczyt reprezentowania gminy i powiatu przypadł nam sześciokrotnie – na dziewięć dotychczas rozegranych turniejów wojewódzkich. Tu również osiągnęłyśmy sporo /lata 2005 i 2010 – Grand Prix, rok 2004 – II miejsce, rok 2009 – III miejsce/.

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu koła była możliwość zaprezentowania się poza granicami Polski – przed kamerami niemieckiej telewizji NDR. Naszym gościom przedstawiłyśmy całokształt pracy naszej organizacji – wszystko w klimacie świąt wielkanocnych. Ekipa dziennikarzy gościła również w domu p. Janiny Karkutt. Materiał ze spotkania był wyemitowany przez telewizję NDR w Wielkanoc 2006 r.

Kolejnym znaczącym i niezapomnianym wydarzeniem – o którym należy tu wspomnieć – był dla nas udział koła w II Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu /8-9 września 2012r./. Wydarzenie – wielkie przeżycie religijne – zgromadziło reprezentantki 53 kół z terenu całej Polski. Zjazdowi towarzyszyła impreza plenerowa – Jarmark Kulturowy. Barwne stroje ludowe, mniej lub bardziej zrozumiałe gwary, ludowe pieśni, piosenki, rzemiosło, przysmaki kuchni z różnych regionów – na długo pozostaną nam w pamięci. Same – prezentując nasze piękne kaszubskie stroje oraz posługując się językiem kaszubskim – starałyśmy się być dobrymi ambasadorkami naszej małej Ojczyzny – Kaszub.

W naszym kole rozwijamy też swoje pasje i umiejętności artystyczne. W tym celu stworzyłyśmy zespół wokalny KASZUBKI, grupę kabaretową oraz kółko hafciarskie.

Zespół KASZUBKI zawiązał się w 2003 r. Jego powstanie związane było głównie z chęcią włączenia się koła w przygotowanie oprawy muzycznej kaszubskich Mszy Świętych w naszej parafii. W swojej pracy zespół wyszedł jednak dalej niż zakładał i podjął inne wyzwania. Prowadzeniem zespołu do roku 2012 zajmowali się: Tomasz Fopke /2003-2008/, Marian Jażdżewski /2003-2010/, Adam Nadolski /2011/. Od stycznia 2012r. instruktorem muzycznym zespołu jest Szymon Chyliński. Zespół od 2007r. jest członkiem Rady Chórów Kaszubskich. W 2012 r. zespół wzbogacił się o przepiękne kaszubskie stroje ludowe. Było to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, sfinansowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, liczne grono sponsorów oraz nasz wkład własny.

Największe osiągnięcia zespołu: rok 2005 – nagranie kolędy kaszubskiej „Twoje przyjście” na płytę „Kaszubi na Boże Narodzenie II”, rok 2006 – udział w programie „Kaszuby” realizowanym przez gdański ośrodek TVP; nagranie płytki promującej zespół pt. „W naszym kole”; oprawa muzyczna kaszubskiej Mszy Św. we Władysławowie, transmitowanej „na żywo” przez Radio Kaszuby; I miejsce w II Pomorskim Przeglądzie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie; nagranie materiału dla kaszubskiej telewizji kablowej TVK Teletronic, rok 2008 – nagranie, wspólnie z uczniami Zespołu Szkół w Chwaszczynie, pierwszej w historii kaszubskiej fonografii płyty z utworami hip-hopowymi „Po światło sięgam”, rok 2009 – II miejsce w IV Pomorskim Przeglądzie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie, rok 2010 – przyznanie Gminnej Nagrody Artystycznej „Sucovia” w kategorii „kultura regionalna”, rok 2012 – II Ogólnopolski Zjazd KGW w Licheniu – udział w oprawie muzycznej Mszy Św. w licheńskiej Bazylice oraz występ podczas Jarmarku Kulturowego.

Grupa kabaretowa rozpoczęła swą pracę również w 2003 r. Jej zawiązanie było z kolei konsekwencją przystąpienia koła do turniejowej rywalizacji /jedną z turniejowych konkurencji była scenka kabaretowa/. Nasz występ został znakomicie odebrany. Z roku na rok nasz repertuar stawał się coraz bogatszy. Przez dziesięć lat istnienia grupa zaprezentowała się szerokiej publiczności z terenu województwa pomorskiego – występując podczas festynów, imprez charytatywnych, środowiskowych, rodzinnych oraz przeglądów. Nasza grupa prezentuje teksty jednego autora – Kazimierza Jastrzębskiego. Jej skład nie jest ściśle określony.

Kółko hafciarskie – stworzono – a właściwie reaktywowano w 2008 r. Historia haftu w chwaszczyńskim kole sięga roku 1959, kiedy to pod czujnym okiem nieocenionej p., Małgorzaty Trella – pełniącej funkcje instruktora i opiekuna grupy – zorganizowano pierwszy kurs haftu kaszubskiego. Sztuką haftu zainteresowało się liczne grono pań. Uczestniczki kursu wykonywały prace wykorzystując wzory szkoły żukowskiej. Jednak z czasem powstało wiele nowych wzorów do haftu zwanych chwaszczyńskim. Spotkania odbywały się do końca 1979 r. Był to czas wielkich sukcesów chwaszczyńskich hafciarek: rok 1960 – I miejsce w wojewódzkim konkursie na kompozycję haftu kaszubskiego /M.Trella, S.Rzeszewicz, G.Rum, A.Rompczyk, J.Bach/; lata 1960, 1966 i 1969 – ekspozycje prac w ramach wystaw powiatowych sztuki ludowej ziemi wejherowskiej /M.Trella, S.Rzeszewicz, G.Rum, A.Rompczyk/; rok 1971 – ekspozycje prac w ramach wystaw sztuki ludowej ziemi gdańskiej i Powiśla Warmińskiego, sztuki ludowej ziemi wejherowskiej i puckiej oraz sztuki ludowej Pomorza Zachodniego. Chwaszczyńskie hafciarki zaliczono do grona twórców ludowych powiatu wejherowskiego /Małgorzata Trella, Salomea Rzeszewicz i Anna Rompczyk/ – publikacja „Twórcy Ludowi Powiatu Wejherowskiego – 1969. O hafciarkach z Chwaszczyna można też przeczytać w pierwszym „Bedekerze Kaszubskim” /red. Izabela Trojanowska/. W roku 2008, po 28 letniej przerwie, miłośniczki haftu kaszubskiego postanowiły wznowić spotkania. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu p. Salomei Rzeszewicz – byłej uczennicy p. Małgorzaty Trella, a obecnej instruktorce haftu kaszubskiego, prowadzącej kurs. W kursie uczestniczą nie tylko członkinie chwaszczyńskiego koła. Na spotkania przybywają też panie z Trójmiasta i okolicznych gmin. W swoich pracach uczestniczki kursu wykorzystują wzory kilku szkół haftu kaszubskiego. I tak jak przed laty prace chwaszczyńskich hafciarek wzbudzają zachwyt i cieszą się dużym uznaniem. Potwierdzeniem tego jest: mnogość ekspozycji prac na terenie całej Polski oraz w zaprzyjaźnionych gminach Niemiec /Wendelstain/ i Francji /Sain-Junien/, wyróżnienia prac w Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini /lata 2009, 2010, 2011 i 2012/ oraz przyznanie pracom I miejsca w kategorii „rękodzieło artystyczne” podczas Jarmarku Kulturowego w Licheniu / II Ogólnopolski Zjazd KGW – Licheń, 8.09.2012r./.

Prace chwaszczyńskich hafciarek budzą uznanie dla kunsztu ich autorek. Spora ich część znajduje nabywców – poza krajem trafiły do USA, Kanady, Australii, Francji, Niemiec oraz Szkocji.

Tak przedstawia się całokształt naszej 55-letniej pracy. Wszystko to stało się możliwe jedynie dzięki bezinteresownej pracy i zaangażowaniu konkretnych osób, a mianowicie wspomnianych założycielek koła, byłych przewodniczących /Małgorzaty Trella, Małgorzaty Plichta, Zofii Wendt, Jadwigi Bach, Heleny Dunst, Anny Barsowskiej/ i licznej rzeszy członkiń, których nie sposób tu wymienić.

Zapraszamy do swojego grona wszystkie zainteresowane Panie – chcące ciekawie i aktywnie spędzić czas, zrobić coś dla siebie i naszej lokalnej społeczności.